Informacje ogólne

Uczestnikami corocznych, organizowanych od 1995 roku przez Instytut Ekspertyz Sądowych, finałów Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla aplikantów aplikacji prokuratorskiej byli zwycięzcy eliminacji przeprowadzanych na poziomie poszczególnych jedenastu prokuratur apelacyjnych.

W związku ze zmianą organizacji odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej w roku 2011 nastąpiła zmiana formuły Turnieju i począwszy od XVII edycji jest on adresowany do aplikantów aplikacji prokuratorskiej oraz sędziowskiej. Obecnie Turniej organizowany jest we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury

W finale Turnieju bierze udział 10 aplikantów wyłanianych w oparciu o wyniki testu kwalifikacyjnego. Nie mogą w nim jednak uczestniczyć aplikanci, którzy we wcześniejszych edycjach Turnieju zajęli pierwsze, drugie lub trzecie miejsce.

Finał Turnieju składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.

W części teoretycznej zadaniem uczestników jest:

-          rozwiązanie testu (50 pytań),

-          sporządzenie postanowień o zasięgnięciu opinii - powołaniu biegłego.

Część praktyczna polega na:

-          przeprowadzeniu czynności kryminalistyczno-procesowej.

Nad przebiegiem Turnieju czuwa Jury powołane przez Dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymują nagrody pieniężne. Dla zwycięzców poszczególnych konkurencji fundowane są nagrody rzeczowe. Natomiast wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymują upominki książkowe.

Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników Turnieju, natomiast do Krakowa aplikanci przyjeżdżają na własny koszt.

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies